0530 580 24 80 - 0216 474 74 26
info@krcyonetim.com

Blog Yazılarımız

İŞ DÜNYASINDA DEĞİŞİM YÖNETİMİ

Merhaba Sevgili Dostlarım.
Sizlerinde çok iyi bildiği gibi artık günümüz iş dünyasında; bir şirketin veya kurumun değişime ayak uydurma çabaları ve kabiliyeti, başarıya ulaşabilmesi için oldukça önemli bir etken!..

Değişim; değişmek ve değiştirmek fiillerinden gelen, hemen hemen yaşamın tüm alanlarında karşımıza çıkan ve de özellikle çağa uyum sağlayabilmek için karşılaşılan olağan ve olağanüstü tüm dirençlere rağmen, mutlaka yapılması gerektiğine inanılan, geniş açılımlı bir kavram. )

Ekonomik koşulların ve teknolojinin hızla değişkenlik gösterdiği çalışma hayatımızda, ticari açıdan rakiplerinden geri kalmamaları için, şirketlerimizin veya kurumlarımızın; ürün, hizmet, pazarlama konularındaki değişim ihtiyacı ve bu ihtiyacın yönetimi ise yazımızın ana konusu!..

İş dünyasında değişim ihtiyacı, genellikle kurumlardaki yapısal sorunlardan doğmakta!

Yapısal sorun deyince; özellikle, şirketlerdeki üst yönetim kadroları için olduğu belirtilen ve çok hoşuma giden bir açıklamayı, sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yapısal Sorun; sorununu kendisinin yarattığı, kendi yarattığı sorunu kendisi çözemeyen, ama herkesin sorunun ne olduğunu bildiği halde “böyle gelmiş böyle gider” diyerek yine aynı işleri aynı şekilde yapmaya devam ettiği bir durumdur. (Linkedin – Sn. Armağan Akbay’ın paylaşımı)

Günümüz ekonomi dünyasında ve ulusal veya uluslararası pazarlarda yer alabilmek ve de varlığımızı sürdürülebilir bir şekilde devam ettirebilmek için; eğer bazı yönetim, pazarlama ve organizasyon sıkıntıları yaşıyorsak, konunun şakası bir yana, gerekli değişimlere gitmek ve bu değişimleri iyi yönetmek, kaçınılmazdır!

Bu noktada; öncelikle yönetim kurulundan başlayarak tüm yönetim ekiplerinin, değişimin gerekliliğine ve amacına inanmaları, olmazsa olmaz ilk şart. Bu nedenle; değişim planları ile ilgili sadece bilgilendirilmeleri değil, bu planların geliştirilmesine de mutlaka dâhil edilmeleri gerekmekte…

Dolayısıyla, şirketimizin veya kurumumuzun durum analizinin yapılması + ana hedeflerin net bir şekilde ortaya konması, stratejik planlama + yol haritasının çıkartılması gibi… Projelerde; devre dışı kalan kadrolar, değişime direnme inatlarının da çok doğal katkılarıyla, Sayın Sadık Ercan’ın da bir söyleşisinde belirttiği gibi, aksiliklere ve hayal kırıklıklarına sebep olabiliyor.

Değişimler esnasında bu gibi sıkıntıların önüne geçmek, teknoloji alanındaki tüm gelişmeleri de içine alan kurumsal değişimi iyi yönetebilmek için, iyi bir lider ve yönetici olduğunuza olan inancımla, Sizlere; konunun tanınmış uluslararası uzmanlarından Sayın Sean Yu’nun “Harvard Business Review” de yayınlanan “Değişim Liderliğinin Newton Mekaniği ile Yorumu” başlıklı yazısında açıkladığı bazı Newton yasalarını, bir kez daha hatırlatmak istiyorum.

“Teknoloji alanındaki gelişmelere her gün bir yenisi eklenirken, bir şirket; bunlara kulak tıkayıp yerinde saymaya devam ederse, duraklama dönemine girmesi kaçınılmaz hale gelir. Bununla birlikte, bu gibi durumlarda şirket; ne yazık ki, rakiplerinin veya ait olduğu sektörü tamamen değiştirecek yeniliklerin de, gerisinde kalır.

O halde günümüzdeki liderlerin; şirketlerini, değişime hazırlama yeteneklerine göre değerlendirildiğini söyleyebiliriz.

Ancak kendi şirketimde bile, yeni bir yönetim ya da düşünce yöntemine geçiş yaparken zorlanıyorum. Yeniden yapılanmak zorunda olduğumuzda değişim oldukça zorlu oluyor. Ürüne bakış açımızı değiştirirken de zorlanıyoruz. Şirket kültürünü gözden geçirirken de aynı zorluğu yaşıyoruz. Bu nedenle değişimi daha iyi anlamak için şirketimi fiziksel bir nesne gibi düşünmeye ve değişim etkenlerini Newton mekaniğinin fiziksel kuvvetleri ile karşılaştırmaya başladım. Böylece değişim alanında kullanabileceğim yararlı bir kıyaslama yöntemi buldum.

1) Eylemsizlik; Newton’un hareket yasalarının ilki olan eylemsizliğe göre; dışarıdan kuvvet uygulanmadığı müddetçe bir cisim duruyorsa durmaya, hareket halindeyse hareket etmeye devam eder.

Öncelikle liderler en içten duygularıyla şunu hissetmeli. Değişim doğal olarak gerçekleşmez. Değişim, şirketinizin hareketini değiştirme teşebbüsüdür. Ancak şirketiniz eylemsizlik haline devam etme eğilimindedir. Şirketiniz bireysel katkıya alışkınsa, herhangi bir işbirliği ya da takım yapılandırmasına direnç gösterecektir. Şirket yapınız her şeyi iyice araştırdıktan ve tüm önemli noktalara dikkat ettikten sonra karar vermeye alışkın ise risk alarak daha hızlı karar vermeye yönelik eylemlere direnç gösterecektir.

2) Kuvvet; Newton’un ikinci hareket yasasına göre bir nesneye etki eden net kuvvet, bu nesnenin kütlesiyle – ivmesinin çarpımına eşittir.

İkinci olarak liderlerin, bir şirketin yalnızca “kuvvet” uygulanarak eylemsizlikten çıkacağını ve harekete geçeceğini anlamaları gerekir. Söz konusu kuvvet ise; liderliktir. Şirketi yeni bir vizyon ve bakış açısına yönlendiren kişi liderdir. Değişimin gerçekleştirilmesini sağlamak için şirkette uygulanan süreçler ve kurallar üzerinde küçük düzenlemeler yapan kişi de liderdir. Takip edilecek yeni plan için şirket yapısını yeniden şekillendiren de liderdir. Gerekli güç, eylemsizlik halini sürdürmek isteyen şirketin içinden gelmeyecektir. Bu güç; ancak, şirket dışından gerçekleşecek bir liderlikten doğar.

3) Tepki; Newton’un üçüncü hareket yasası ise her etkiye karşı eş değerde ters bir tepki olduğunu söyler.

 

Son olarak liderlerin, değişim uygulandığında şirketlerinin verdiği tepkileri ölçümlemeleri ve yıkıcı değil yapıcı yollarla liderlik etmeleri gerekir. Eylemsizlik ve sürtünme nedeniyle, şirketin değişime karşı çıkması doğaldır. Değişimi gerçekleştiren lider, ekibinin de bu duruma karşı çıkmasına hazırlıklı olmalıdır. Unutmayın! İnsanlar doğaları gereği eski alışkanlıklarını değiştirmemeyi tercih ederler. Böyle bir durumda ekibinizi suçlamamanız gerekir!

Tepkinin üstesinden gelmek için ekibinize iyi bir açıklama yapmanın faydalı olacağını düşünüyorum. Değişim neden gerekli Değişimin nedeni, sektörde gerçekleşen temel bir değişiklik olabilir. İlk zamanlarda oluşturduğunuz bir hipotezin gerçekle örtüşmemesi de değişime neden olabilir. Mevcut yöntemlerinizin şirketinizi bir üst seviyeye taşımayacak olmasından da kaynaklanabilir. Değişim nedeninizi kafanızda netleştirin ve ikna edici bir anlatım kullanın. Bu anlatım şirketinizin özüne hitap etmeli ve dinleyen insanları derinden etkilemeli. Hem grup hem de bireysel görüşmelerinizde, bu anlatım şeklinden faydalanın.

İnsanların zihinlerinde yer edinene kadar bu anlatımı tüm grup görüşmelerinizde tekrar tekrar kullanın. İletişimde sonuca ulaşmak için tekrar şarttır. Şirketinizde etkili olan kişileri bulun ve hepsi ile teker teker kendi öğrenim biçimlerine göre konuşmalar yapın. Her birey yeni bilgileri farklı şekillerde öğrenir. Kişilerle anlayacakları şekilde iletişim kurmak, anlattığınız şeyi etkili bir biçimde kavramaları için de oldukça önemlidir.

Şirketinizi değişimle buluşturduğunuzda, çalışanlarınız yaptığınız bu değişikliği o an için beğenmeyebilir ve değişikliğin etkili olacağına inanmayabilir. Yani umduğunuzun aksine büyük bir tepki ile karşılaşabilirsiniz. Ekiplerinize değişimin nedenini anlatarak, onların da değişimi desteklemesini sağlayabilir ve değişimi sizin kadar kendilerinin de benimsemesine önayak olabilirsiniz…”

Nasıl Güzel öneriler değil mi

Değişim hayatımızın her alanında var olan bir gerçek. Aslında sıkıntı değişimi yönetmekte değil, yönetememekte! Bir şeylerin değişmesi gerektiğini kabul ediyor, ancak bunun önce kendimizden başlaması gerektiğini pek kabullenemiyoruz. Veya işimize öyle geliyor… )

ERP (Kurumsal Özkaynak Planlamaları) + Ar-Ge + İnovasyon + Bilgi Teknolojilerinin uzağında yaşıyor ve teknolojiyi sadece kullanmaya çalışıyoruz. Oysa ki, başarıların elde edilmesi ve de sürdürülebilir olması için; Ulaşılabilir – Ölçülebilir – Tekrarlanabilir – Yönetilebilir, entegre bilgi sistemlerine ihtiyacımız var. (Sn. Fatih M. Yelken, Kemalettin Koç ve Taylan Çağatay’a teşekkürler.)

Sonuçta; içinde bulunduğumuz zorlu koşullarda rakiplerinizden geri kalmamak için, daha kısa sürede ve daha düşük maliyetlerle farklılıklar yaratarak, mevcut müşterilere daha iyi ürün ve hizmetler sunmak… Ve de yeni müşteriler elde etmek için, etik rekabet kuralları çerçevesinde gereken şeyleri yapmak, özellikle gelişmekte olan şirketlerimizin öncelikli hedefleri arasında yer almalıdır… Diye düşünüyor ve hepimize kolay gelsin demek istiyorum!..

Daha mutlu bir gelecek için…

Sevgi ve saygılarımla

ALİ RIZA DEĞER

Siz de KRC Yönetim Danışmanlık Hizmetleri Finans Danışmanlığı hakkında detaylı bilgi almak için +90 216 4747426 / +90 530 5802480 numaralı telefonlarımızdan ya da info@krcyonetim.com mail adresimizden bize ulaşabilirsiniz.